Keď sa jedny dvere zatvoria, iné sa otvoria. My sa často pozeráme veľmi dlho a ľútostivo na zatvorené dvere, preto nevidíme tie, ktoré sa pre nás otvorili.
Alexander Graham Bell

História

Smovey/vibračné kruhy sú cvičebno-terapeutická pomôcka.

SMOVEY sú v podstate dva vibračné kruhy (do každej ruky patrí jeden, presne ako vyzýva rakúske motto: "Zdravie v Tvojich rukách").

A prečo rakúske? Smovey vyvinul po niekoľkých rokoch skúmania práve rakúsky parkinsonik Johann Salzwimmer, prezívaný "Salzhans" (Slaný Hans:-). Bol aktívnym tenistom a lyžiarom, až jedného dňa ho zaskočila táto zákerná choroba. Jeho stav sa prudko zhoršoval, až sa stal ležiacim nesebestačným pacientom, ktorý sa ale rozhodol NEZMIERIŤ SA s týmto faktom.

Začal experimentovať s tenisovými raketami, ktorých švihový pohyb mu dočasne pomáhal zlepšovať jeho stav. Postupne pripevňoval k raketám hadice, do ktorých umiestňoval guľky, ktoré sa v nich pohybovaly (mali pohyblivé ťažisko). Potom s prispením priateľ začal používať samotné (vo vnútri) vrúbkované hadice so štyrmi oceľovými guľkami. Hadice boli zaopatrené úchopom pre ľahšie držanie. Potom zistil, že hadice s vrúbkováním a pohybujúcimi sa oceľovými guľkami vytvárajú vibrácie, ktoré sa cez rukoveť prenášajú do celého tela.

A zrazu bola na svete cvičebno-terapeutická pomôcka. Hans je teraz opäť sebestačný, športuje, riadi auto, dochádza na školenia smovey, jednoducho žije plnohodnotný život, samozrejme s určitými obmedzeniami.

 Salzhans

Doplnkové informácie