Ak si vyberáte len to, čo považujete za rozumné a možné, vzďaľujete sa od toho, čo skutočne chcete. Všetko, čoho sa takto ľahkovážne vzdáte, je ohrozené.#Robert Fritz

„Som pod stresom každý deň. Čo mám robiť???“

Stres sa nezmocní človeka zo dňa na deň. Postupne nás obaľuje. Väčšinou sa celý  proces začína v detstve. Keď je už niekto ako dieťa pod neustálym stresom - napr. očakávania rodičov, učiteľov, časté domáce hádky, nepokoje... atď. - je viac než pravdepodobné, že sa stres ako základný faktor zapíše do podvedomia človeka a v dospelosti je nutné spustiť tzv. ozdravovací proces, aby sa to odstránilo, inak spôsobuje nespavosť, napätie pri prednášaní, napätie v komunikácií s cudzími ľuďmi a pod. Ozdravovací proces sa spustí aj tým, keď si to vôbec uvedomíme a začneme vedome sledovať udalosti a všetko, čo nás vyvedie z rovnováhy.

Čítať ďalej: „Som pod stresom každý deň. Čo mám robiť???“

Zvládanie stresu relaxáciou

Čo je to relaxácia?

Relaxácia je stav, kedy sa v tele uvoľňuje svalové a psychické napätie. Relaxácia nemusí znamenať len ležanie u televízie celý deň, ale môže to byť tiež napr. pobyt v prírode, kedy naše telo čerpá nové sily, alebo práca na záhradke, atď. Pri relaxácii robí človek zvyčajne činnosť, ktorá ho baví, alebo je mu príjemná. Zbavuje sa tak stresu a únavy. Stav relaxácie potom spätne pôsobí aj na psychiku človeka.

K najčastejším relaxačným technikám patrí autogénny tréning, dychové cvičenia a iné. Relaxácia je základom alebo nutným doplnkom terapie mnohých psychických chorôb a porúch - od neuróz až po psychotické ochorenia a závislosti. Na jednoduché uvoľňovanie je možné naviazať rôznymi imaginatívnymi cvičeniami, čo má zmysel v rozvoji a raste osobnosti.

Čítať ďalej: Zvládanie stresu relaxáciou

Doplnkové informácie