Práve teraz sa vo vás nachádza sila robiť také veci, o ktorých ste doteraz ani nesnívali. Môžete ju využiť hneď, ako dokážete zmeniť svoje presvedčenie.
Dr. Maxwell Maltz

„Som pod stresom každý deň. Čo mám robiť???“

Stres sa nezmocní človeka zo dňa na deň. Postupne nás obaľuje. Väčšinou sa celý  proces začína v detstve. Keď je už niekto ako dieťa pod neustálym stresom - napr. očakávania rodičov, učiteľov, časté domáce hádky, nepokoje... atď. - je viac než pravdepodobné, že sa stres ako základný faktor zapíše do podvedomia človeka a v dospelosti je nutné spustiť tzv. ozdravovací proces, aby sa to odstránilo, inak spôsobuje nespavosť, napätie pri prednášaní, napätie v komunikácií s cudzími ľuďmi a pod. Ozdravovací proces sa spustí aj tým, keď si to vôbec uvedomíme a začneme vedome sledovať udalosti a všetko, čo nás vyvedie z rovnováhy.

Čítať ďalej: „Som pod stresom každý deň. Čo mám robiť???“

Zvládanie stresu relaxáciou

Čo je to relaxácia?

Relaxácia je stav, kedy sa v tele uvoľňuje svalové a psychické napätie. Relaxácia nemusí znamenať len ležanie u televízie celý deň, ale môže to byť tiež napr. pobyt v prírode, kedy naše telo čerpá nové sily, alebo práca na záhradke, atď. Pri relaxácii robí človek zvyčajne činnosť, ktorá ho baví, alebo je mu príjemná. Zbavuje sa tak stresu a únavy. Stav relaxácie potom spätne pôsobí aj na psychiku človeka.

K najčastejším relaxačným technikám patrí autogénny tréning, dychové cvičenia a iné. Relaxácia je základom alebo nutným doplnkom terapie mnohých psychických chorôb a porúch - od neuróz až po psychotické ochorenia a závislosti. Na jednoduché uvoľňovanie je možné naviazať rôznymi imaginatívnymi cvičeniami, čo má zmysel v rozvoji a raste osobnosti.

Čítať ďalej: Zvládanie stresu relaxáciou

Doplnkové informácie